Wifi Şifre Değiştirme

Wifi ile ilgili detaylı ayarlar  nasıl yapılır ?

 

  1. Modem arayüzüne erişim ;

Modemlerde Wifi  şifre değiştirme ve diğer ayarları yapabilmek için  öncelikle modem arayüzüne ulaşmak gerekir. Bunun için modem ip sini tarayıcınızın ( Google chrome  &  Mozilla Firefox  & İnternet Explorer )  adres satırına yazmanız gerekir.

Aşağıda doğru ip başlığı altında yazan ip lerin üzerine sırası ile tıklayarak,  hangisinde Modem kullanıcı adı ve şifre ekranı görür iseniz o sizin modeminizin ip adresidir.

Doğru ip                                              Yanlış bilinen ipler


192.168.1.1                                        192.168.l.l           192.168.l.1          192.168.1.l          168.192.l.l

192.168.2.1                                        192.168.2.l         

10.0.0.1                                               10.O.O.1              10.O.O.l

10.0.0.2                                               10.O.O.2


En çok kullanılan modem kullanıcı adı ve şifreleri şunlardır:

K.adı: admin            Şifre: admin

K.adı : admin           Şifre : ttnet

K.adı : admin           Şifre : boş bırakın

K.adı : boş bırakın    Şifre : boş bırakın

K.adı : admin           Şifre : administrator

Doğru ip bilgisini bulup kullanıcı adı ve şifre ekranına ulaştı iseniz yukarıdaki kullanıcı adı ve şifre bilgilerini sırası ile deneyerek  giriş yapmayı deneyin , giriş yapamazsanız  tüm modemlerin standart  kullanıcı adı ve şifre bilgileri için tıklayınız.

  1. Wifi şifre değiştirme ve diğer ayarlarlara ulaşabilmek için Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra her modemde farklılık göstermesine karşın  “Wifi “ yada  “kablosuz ağ” yazan bölüme tıklayın
  2. Bu bölümde SSID yazan kısım sizin wifi adınızdır. Buraya yazacağınız isimde dikkat etmeniz gerekenler şunlardır; öncelikle yazacağınız wifi adının sizin olduğu tahmin edilememelidir. Çünkü bu wifi nin sizin olduğunun tahmin edilebilmesi wifi şifrenizin tahmin edilebilme olasılığını yükseltir. Wifi şifrenizin sizin dışınızda birilerinin bildiğini düşünüyorsanız  maddede anlatılan  wifi şifre değiştirme  işlemini yapabilirsiniz.
  3. Kablosuz ağ adını ( SSID ) gizle seçeneğini aktif hale getirerek Ağ adınızın aramalarda gözükmemesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda ağınıza bağlanmak için Ağ adını elle yazmak durumunda kalırsınız.
  4. Wifi şifre değiştirme ; Kablosuz ağ bölümü altında Kablosuz ağ adını( SSID ) değiştirirken , aynı menüde wifi şifrenizide değiştirebilirsiniz.  Şifrenizi belirlerken kolay tahmin edilemeyecek , harf rakam ve özel karakterler içeren minimum 8 haneli bir şifre belirlemenizde fayda vardır.  Ayrıca wifi güvenliği kısmında wifi şifre değiştirme  işlemini yaparken kimlik doğrulama olarak WPA2 seçimini yapabilir,  şifrelemede “AES” kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir